Ψ PROSTA PSYCHOTERAPIA
PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA
PSYCHOTERAPIA GRUPOWA
ZESPÓŁ
ARTYKUŁY
CENNIK 2023
KONTAKT
Leczenie nerwicy
Złość, agresja, przemoc - jak je rozróżnić?
Wystarczająco dobre Boże Narodzenie
DDA i DDDD doświadczenia i skutki
POBIERZ Skutki, czyli w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa są przenoszone w dorosłe życie
POBIERZ Doświadczenia z dzieciństawa w rodzinie dysfunkcyjnej
PERFEKCJONIZM
Interwencja wobec osoby uzależnionej
Jak używać alkoholu?
Alkohol... czy to już problem?
WARSZTATY
OPIS i Regulamin Warsztatów
ODBYŁY SIĘ...
Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy za pomocą psychoterapii

Nerwica to reakcja na brak bezpieczeństwa, to obrona naszej psychiki przed napięciem i lękiem. Zwykle daje o sobie znać gdy w obecnym życiu uaktywnił się nieświadomy konflikt z przeszłości, często aż z dzieciństwa. W takiej sytuacji zaczynamy sobie radzić w podobny sposób jak wówczas, gdy przeżywaliśmy te sytuacje po raz pierwszy, korzystamy ze sposobów, które kiedyś były skuteczne. Problem zwykle polega na tym, że to co działało w dzieciństwie, w dorosłości przynosi szkodę. W terapii docieramy do konfliktu, przepracowujemy go, poddając analizie towarzyszące mu kiedyś i teraz emocje oraz wypracowujemy nowe sposoby radzenia sobie.

Przykładowo osoba czuje, że jest gotowa na związek, jednocześnie gdy pozna już kogoś coś ją powstrzymuje aby się związać. Jej odczucia podpowiadają, że pragnie być potrzebna, opiekować się tym kimś, mówi: jestem w stanie zrobić dla tej osoby wszystko, nawet kosztem siebie. To co mnie powstrzymuje?  To nieświadoma złość na siebie, poczucie winy za brak realizacji własnych potrzeb. Nie może zaspokajać własnych potrzeb, ponieważ ich nie rozpoznaje, jest pełna dezaprobaty dla nich, nie wyraża ich, nie prosi o nic. Zaspokaja za to potrzeby partnera, innych, dobrze je rozumie, zaprzecza swojemu podobieństwu do osób, które czegoś mogą potrzebować od innych. Robi tak, bo w dzieciństwie poznała taki właśnie model związku, bycie w relacji oznaczało spełnianie czyiś wymogów, poddanie się komuś, sprostanie czyimś  wyobrażeniom o nas, wyręczanie kogoś, zrezygnowanie z siebie, poświęcenie się, nie było miejsca na realizację własnych potrzeb.  Aby być w relacji trzeba się poświęcić. W dorosłości taka osoba nie potrafi zadbać o siebie, ukoić siebie - funkcja samouspakajania i samoopiekowania jest bowiem uszkodzona lub nie rozwinęła się.   Takie osoby gdy zbliżają się do kogoś, zakochają się, tak bardzo się boją, że  często zapadają na choroby somatyczne, depresje, przeżywają inne formy załamania. To powoduje, że raczej wymuszają lub usprawiedliwiają zajmowanie się sobą lub pomoc. Kiedyś tylko w chorobie otrzymywały jakąś troskę i opiekę. Są to osoby, które mówią „nie potrzebuję niczego, wszystko mogę przecież zrobić sama”, gdzieś głębiej istnieje w nich przekonanie  „jeśli wyrażę swoje potrzeby znowu spotka mnie rozczarowanie, będę cierpiała”.

W terapii indywidualnej, jak i grupowej, zajmujemy się leczeniem nerwicy, czyli pracujemy na rzecz odkrycia konfliktu wewnętrznego, poznania nieadekwatnego, zaburzonego myślenia o sobie, które doprowadziło do trudności w radzeniu sobie z problemami. Sprawdzamy, jaki ma to wpływ na relacje, cele, motywacje. Staramy się wspólnie znaleźć sposoby wdrożenia zmian - nowego myślenia, sposobu funkcjonowania, zachowania. Tu potrzebny jest czas, ponieważ potrzeba zmiany musi przeważyć tendencję do pozostania przy dotychczasowych, znanych rozwiązaniach. Dlatego leczenie nerwicy to indywidualny proces, wymaga czasu i systematycznej pracy, w postaci cotygodniowych spotkań. Stałe pory spotkań pozwalają na przyglądanie się i rozumienie własnych odczuć, np. tym, które towarzyszą budującemu się przywiązaniu do terapeuty. Osoby przeciwzależne, których poczucie własnej wartości wymaga zaprzeczenia swojej potrzebie doświadczenia troski od innych ludzi, chcą „uciec” z terapii w momencie pojawienia się przywiązania. Czują się upokorzone, gdy muszą uznać przed samym sobą emocjonalne znaczenie drugiej osoby.  Często jest to trudny moment w terapii, ważne aby wiedzieć, że samo wytrwanie w terapii będzie dla niektórych terapeutyczne ale również będzie wymagało dużej odwagi. Do tego potrzebne jest zaufanie, czas, refleksja, które wspierają stopniowe zmiany, nie powodują nadmiernej presji.  Rozciągniecie terapii w czasie umożliwia optymalną pracę, tak, aby osoba sama mogła w odpowiednim dla siebie czasie znaleźć rozwiązanie. Terapeuta nie podaje rozwiązań a raczej naprowadza na nie, korzystając ze swojej wiedzy. Każdy człowiek posiada własną zdolność rozwiązywania problemów i  potrzebuje czegoś trochę innego.

Psychoterapia nerwic  zastępuje leczenie farmakologiczne, jednak wiele badań świadczy o tym, że najskuteczniejsze jest połączone leczenie – dobrze dobrana farmakoterapia z psychoterapią indywidualną lub grupową. Szybka i skuteczna pomoc w rozpoczęciu leczenia nerwicy jest bardzo ważna, ponieważ nerwice i depresje są najczęstszą  przyczyną śmierci poprzez samobójstwo. Nerwice,  w tym depresje, to poważne choroby, które są zbyt często lekceważone  lub bagatelizowane.

Drodzy Państwo!

Nie zwlekajcie z umówieniem konsultacji do psychoterapii - statystyka "mówi", że jest duża szansa, że otrzymacie adekwatną pomoc. Psychoterapia to skuteczna  metoda  leczenia nerwicy, depresji i innych problemów emocjonalnych. Potwierdzają to niezliczone badania ośrodków naukowych na całym świecie.


                                                                Zapraszamy do wspólnej pracy